Rekordowe dane Kiliana Jorneta
podczas UTMB
Począwszy od 2003 roku, Ultra-Trail du Mont-Blanc (UTMB) został uznany za jeden z największych
ultramaratonów na świecie. Od początku jego istnienia nikt nie przebiegł jego pełnej długości szybciej niż zrobił to Kilian Jornet w dniach 26-27 sierpnia 2022 roku. Z czasem 19:49:30 Kilian nie tylko ustanowił nowy rekord, ale także
stał się drugim mężczyzną, który wygrał UTMB czterokrotnie (dorównując Francois D’Haene). Przy takich występach nie sposób nie zacząć się zastanawiać… Co trzeba zrobić, żeby osiągać wyniki na tym poziomie? Jak szybko światowa
czołówka biega po stromych zboczach? Jak wygląda ich trening przygotowujący do tych wydarzeń? Poniżej znajduje się pełne podsumowanie danych Kiliana z treningu i samego biegu UTMB zebranych za pomocą jego COROS APEX Pro i wyświetlanych na platformie COROS Training Hub.
Trening przed UTMB
Gdy przyjrzymy się danym treningowym Kiliana, zauważymy kilka kluczowych elementów, które tworzą fundament dla jego występów. Te elementy to jego Sprawność podstawowa (ang. Base Fitness), intensywność treningu oraz specyfika treningu. Te trzy elementy są filarami sukcesu dla każdego sportowca wytrzymałościowego. Jak bardzo jesteś sprawny? Jakie systemy energetyczne i adaptacje fizjologiczne chcesz osiągnąć przez trening? Czy Twoje ciało wytrzyma wymagania trasy? Skupienie się na treningu opartym na tych trzech pytaniach otworzyło Kilianowi drogę do jego rekordowego wyniku 19:49:30.
Sprawność podstawowa
Sprawność podstawowa Kiliana stabilnie utrzymuje się w przedziale 150-170 podczas treningu i przygotowań do
dużych imprez. 1 sierpnia Kilian osiągnął szczytowy wynik 175, a potem zaczął powolne wyostrzanie przed UTMB. Ostatecznie, Kilian zaczął UTMB ze sprawnością podstawową na poziomie 149 oraz zmęczeniem 29. To był fantastyczny tapering!
Intensywność treningu
Większość czasu treningowego Kilian spędza w wytrzymałości tlenowej/mocy tlenowej (Strefa 1 i 2). W przypadku wyścigów na długich dystansach należy skupić się właśnie na tych parametrach. Oprócz tego, Kilian przeplata trening dniami o wyższej intensywności, aby utrzymać silny pułap tlenowy (VO2) i zdolność do przyspieszenia w razie potrzeby.
Trenowanie przewyższeń
Kilian miał średnią około 75-150m/km na przewyższeniach podczas ostatniego 4-tygodniowego bloku treningowego. Kilian trenował nie tylko odpowiednie strefy, ale budował też siłę swoich mięśni!
Analiza rekordu UTMB
Rekordowy bieg Kiliana Jorneta na UTMB
Podczas analizy nowego rekordu UTMB zdobytego przez Kiliana, kilka pozycji na ekranie rzuca się w oczy. Po pierwsze, niesamowity jest trend tętna Kiliana. Pierwsze 11 godzin i 30 minut okazało się najtrudniejsze. W tym czasie Kilian osiągnął średnią 143 bpm i spędził ponad godzinę w swojej strefie mocy tlenowej (Strefa 2). Po drugie, nawet przy obniżonym tętnie, Kilian był w stanie utrzymać swoje tempo skorygowane i w razie potrzeby przyspieszyć. Aby lepiej zrozumieć, jak rozegrał się wyścig, rozbijemy każdy z kluczowych segmentów i przedstawimy dane ukazujące wysiłek Kiliana!
Od startu do Les Contamines Montjoie
Kilometry 0-31
Bieg rozpoczął się w wyjątkowo szybkim tempie! W pierwszych 31 km Kilian pokazał najszybsze odcinki 1km, 5km, najszybsze odcinki w tempie skorygowanym i najwyższe tętno. Zazwyczaj na starcie biegu 170+km, zawodnicy zaczynają nieco wolniej i stopniowo realizują swoją strategię w zakresie tempa. Mimo to, Jim Walmsley (lider mężczyzn przez 31 km) miał inne plany. Realizując swój plan trzymania się z liderem, Kilian przebrnął przez 31 km z Walmsleyem i przez cały czas utrzymywał jego tempo. Przechodząc przez pierwszy kluczowy odcinek wyścigu, Kilian był 2 sekundy za Walmsleyem i biegł na 2 pozycji.
Kluczowe dane: Kilian biegł z tętnem w swojej strefie progowej (166-177) przez część tego odcinka. Jest to nie do utrzymania przez czas dłuższy niż 3 godziny. Strategia wdrażana przez Kiliana polegała na podjęciu ogromnego ryzyka dla nagrody.
Les Contamines Montjoie – Col De La Seigne
Kilometry 31-61
Przez cały kluczowy drugi odcinek Kilian pozostawał tuż przy Walmsleyu. Ten segment okazał się nieco wolniejszy ze względu na techniczne ukształtowanie terenu oraz pierwszy przystanek w punkcie pierwszej pomocy dla obu zawodników. Choć tempo było wolniejsze, wysiłek pozostał na wysokim poziomie. Łącznie przez te 30 km, Kilian utrzymywał średnie tętno na poziomie 148. Przez oba podbiegi, Kilian utrzymywał się między 150-155bpm, czyli na szczycie swojej strefy wytrzymałości tlenowej. Kończąc pierwsze 61 km, Kilian był 5 sekund za Jimem, nadal mając go w zasięgu ręki zaczynając ostatnie 110 km biegu.
Kluczowe dane: Kilian obniżył tętno, ale nadal działał na wysokim poziomie. Wszelki czas spędzony powyżej wytrzymałości tlenowej w przypadku wydarzeń typu ultra jest uważany za ryzykowny. Kilian przez te 30 km był na przemian w strefie wytrzymałości tlenowej i mocy tlenowej. Zamierzał pozostać z liderem, jednak ta taktyka zaczynała pogrążać go w czerwonej strefie z fizjologicznego punktu widzenia.
Col De La Seigne – Courmayeur
Kilometry 61-81
W trzecim kluczowym odcinku UTMB Kilian zaczął odczuwać pierwsze 60 kilometrów. Z powyższych danych widać, że średnie tętno zaczyna się zmniejszać i zbiegi są teraz używane do regeneracji. Podczas gdy ogólny wysiłek zmniejszył się podczas tego odcinka, Kilian nadal osiągał maksymalnie 166 bpm. To sprawiło, że Kilian znalazł się w strefie progowej i
wkrótce potem spowodowało gwałtowny spadek tętna. Przez cały ten odcinek Kilian tracił czas w stosunku do Jima i skończył kilometr 81 z wynikiem gorszym o 1 minutę i 24 sekundy.
Kluczowe dane: Podczas gdy do tej pory wyścig toczył się między Kilianem i Walmsleyem, Mathieu Blanchard (zawodowy sportowiec COROS) obrał inną strategię. Blanchard wyznaczył sobie tempo w bardziej konserwatywny sposób i na 81 kilometrze był 16 minut i 32 sekundy za Kilianem.
Courmayeur – Grand Col Ferret
Kilometry 81-103
Między 81 a 103 km Kilianowi udało się zmniejszyć dystans do Walmsleya i ponownie zmniejszyć jego przewagę do 5 sekund. Jednak to ożywienie było krótkotrwałe i Walmsley zdołał ponownie powiększyć swoją przewagę na podbiegach. Zanim Kilian osiągnął 103 kilometr, miał 5 minut i 11 sekund straty. Dane z tego odcinka sugerują, że Kilian przyspieszył, żeby złapać Walmsleya (o czym świadczy wyższe tętno we wczesnej fazie), ale potem złagodził wysiłek i zademonstrował bardziej typowe podejście do biegów ultra. Podczas gdy Kilian obniżał swój wysiłek do poziomu poniżej tempa wytrzymałości tlenowej, Blanchard odzyskał więcej czasu. Na 103 kilometrze, Blanchard był tylko 11 minut 27 sekund za nim.
Kluczowe dane: To był odcinek, w którym Kilian musiał pozwolić Walmsleyowi uciec. Wysiłek był zdecydowanie zbyt duży przez zbyt długi czas i Kilian zdecydował się go zredukować. Nawet podczas podbiegów, Kilian był w stanie
zmniejszyć tętno i zapewnić sobie możliwość wykończenia. Było to jego najniższe średnie tętno jak dotąd.
Grand Col Ferret – Champex Lac
Kilometry 103-126,5
Patrząc z perspektywy czasu, to może być odcinek, który doprowadził do tego, że Kilian był w stanie kontynuować i wygrać wyścig. Dane jasno wskazują, że ten odcinek został wykorzystany jako bardzo potrzebna część regeneracyjna biegu. Ponieważ składał się głównie ze zbiegów, Kilian pozwolił swojemu ciału na regenerację przy średnim tętnie 119 przez 2 godziny i 30 minut. Przez ten czas Walmsley powiększył swoje prowadzenie do 13 minut 26 sekund, a Blanchard zmniejszył swoją stratę do 1 minuty 45 sekund. Wcześniejszy wysiłek był zbyt duży i Kilian potrzebował odcinka, aby złapać oddech i pozwolić swojemu ciału dojść do siebie. Te 23,5 kilometra pozwoliły właśnie na to. Podczas gdy tracił dużo czasu na rzecz swoich konkurentów, Kilian odradzał się po pierwszych 103 kilometrach.
Kluczowe dane: Ponieważ Kilian potraktował ten odcinek jako część regeneracyjną biegu, jego średnie tętno było wówczas
najniższe (119 bpm). Ta taktyka okazała się kluczowa w jego parciu do ostatnich 53,5 km.
Champex Lac – Trient
Kilometry 126,5-143
Gramy dalej! W tym miejscu w wyścigu nastąpił gwałtowny zwrot akcji. Walmsley, który przez pierwsze 130 km podyktował piekielne tempo, zaczął słabnąć. Organizm ludzki jest w stanie wytrzymać ograniczony wysiłek, potem musi zwolnić. Kilian prawie podzielił ten sam los, ale postanowił ochłonąć mniej więcej 30 kilometrów wcześniej. Podczas tego
odcinka wyścigu, Kilian ponownie zwiększył wysiłek, gdy Blanchard go dogonił. Przez krótki czas Kilian biegł właściwie na 3. miejscu, tuż za Blanchardem. Przez te krytyczne 16,5 kilometra wyścigu, Kilian awansował z 3. na 1. miejsce,
kiedy Walmsley osłabł. Pod koniec 143 kilometra, Kilian był 47 sekund przed Blanchardem i 18 minut i 57 sekund przed Walmsleyem.
Kluczowe dane: Jak wynika z powyższych danych, Kilian podniósł swoje tętno z powrotem do średniej 125 dla tego
odcinka. Tempo spadło u wszystkich biegaczy, ale poziom wysiłku wzrasta, ponieważ pojawił się nowy zawodnik, który naciska Kiliana.
Trient – La Tete Aux Vents
Kilometry 143-161
Oto odcinek, w którym Kilian Jornet udowodnił, że jest najlepszy. Od kilometra 143 do 151, Kilian i Blanchard biegli ramię w ramię. Widać stałe przyspieszenie na początku pierwszego podbiegu (tętno 148, maksimum dla tego odcinka), a potem obaj zawodnicy utrzymują się na stałym poziomie. Na 151 kilometrze Kilian poszedł na całość (drugi podbieg na rysunku powyżej). Można zauważyć gwałtowny wzrost tempa skorygowanego wraz z następującymi po nim danymi o tętnie. Kilian nie tylko przyspieszył, ale też utrzymał ten wysiłek… to był zwycięski ruch! Docierając na szczyt na 161 kilometrze, Kilian miał 7 minut i 23 sekundy zapasu w stosunku do Blancharda.
Kluczowe dane: Zwycięski ruch ukazany za pomocą jego danych. Kilian przyspieszył na 1 godzinę, często biegnąc w tempie 5k szybszym niż 20 min (skorygowane dane o tempie). Podczas swojego ataku Kilian osiągnął maksymalne tempo skorygowane – 3:21min/km. Innymi słowy, po przebiegnięciu 151 kilometrów, tempo 5k Kiliana wynosiło 16:45 min. To niewiarygodne, co był w stanie zrobić, biorąc pod uwagę to, jak rozegrało się pierwsze 80 km tego wyścigu.
La Tete Aux Vents – Meta
Kilometry 161-171
Ostatnie 10 kilometrów! Przycisnąwszy na ostatnim podbiegu wyścigu, Kilian wiedział, że złamał Blancharda, ale on sam też doprowadził się do deficytu. Można zauważyć gwałtowny powrót do jego średniego tętna 119, które znajduje się w granicach strefy regeneracji Kiliana. Mimo że odcinek składał się głównie ze zbiegów, była to najwolniejsza część biegu pod względem skorygowanego tempa 10k. Blanchardowi udało się zmniejszyć różnicę na ostatnich 10 km, ale szkoda została już wyrządzona. Kilian Jornet został mistrzem UTMB z 2022 roku z rekordowym czasem 19 godzin 49 minut i 30 sekund.
Kluczowe dane: Z tempem skorygowanym wynoszącym 9:27min/km była to dla Kiliana najwolniejsza część wyścigu.
Poświęcił całą energię na swój zwycięski ruch, więc to zrozumiałe, że był na wykończeniu. Na poprzednim odcinku perfekcyjnie wymierzył swój ruch i mógł z rozpędu zbiec do mety.
Taktyki pozwalające pobić
rekord
Zdjęcia: Andy Cochrane
Chcemy pogratulować Kilianowi nie tylko zwycięstwa w UTMB, ale także ustanowienia najszybszego czasu w historii na pełnym dystansie. Dzięki danym możemy zaobserwować, że Kilian wykorzystał wiele taktyk, aby ustanowić ten nowy rekord.
Taktyka nr 1: Przyspieszanie
przez 80km
Przez pierwsze 80km, Kilian został doprowadzony do granic możliwości przez Jima Walmsleya. Bez Walmsleya wyznaczającego tempo, Kilian najprawdopodobniej zacząłby nieco bardziej konserwatywnie. Walmsley zmusił Kiliana do biegu przez łącznie 1 godzinę 22 minuty pomiędzy strefą mocy tlenowej i strefą progową. Choć nie możemy doradzić takiego podejścia wielu biegaczom ultra, Kilian wykonał je perfekcyjnie.
Taktyka nr 2: Regeneracja w
połowie wyścigu
Decyzja Kiliana, aby pozwolić Walmsleyowi biec przed sobą była kluczowa dla jego rekordowego zwycięstwa. Bez regeneracji, Kilian osłabły w późniejszych partiach wyścigu, gdy teren wznosił się w górę. Wykorzystując zbiegi do regeneracji sił, Kilian zdołał utrzymać przyzwoite tempo skorygowane, jednocześnie obniżając swoje tętno.
Taktyka nr 3: Zwycięski ruch
na ostatnim podbiegu
Oszczędziwszy energię podczas środkowych partii wyścigu, Kilian miał już tylko jedno zadanie. Na ostatnim podbiegu, Kilian przyspieszył do tempa skorygowanego 3:21min/km (tempo 5k – 16:45) i zostawił Blancharda w tyle. Był to ostatecznie zwycięski ruch i pozwolił Kilianowi na swobodne przebiegnięcie ostatnich 10 km do mety.
Podsumowanie
To niesamowite, do czego zdolni są najlepsi sportowcy na długich dystansach i przez długi czas. Kilian pokazał swoje doświadczenie i sprawność fizyczną, nie tylko wygrywając UTMB, ale także ustanawiając po drodze rekord. Dzięki zebraniu danych z jego APEX Pro i ich analizie za pomocą narzędzi na platformie Training Hub jesteśmy w stanie zobaczyć przez co przeszedł jego organizm i jakie taktyki sprawdziły się na drodze do jego ostatecznego zwycięstwa. Tutaj kończymy naszą analizę danych Kiliana Jorneta z UTMB i mamy nadzieję, że dostarczy Ci ona narzędzi i wiedzy potrzebnej do
maksymalizacji wyników na Twoich własnych wydarzeniach. Nie przerywaj treningu i nauki, aby ścigać się mądrze na swojej drodze do perfekcji!