Eliud Kipchoge to największy maratończyk wszech czasów. Zdobywca złotych medali olimpijskich w dwóch ostatnich igrzyskach i posiadacz poprzedniego oficjalnego rekordu świata w maratonie (Berlin 2018: 2:01:39) znów dał nam pokaz tego, jak przesuwają się granice ludzkich możliwości. W niedzielę 25.09.2022 r. Kipchoge ustanowił nowy rekord świata z czasem 2:01:09.
Po ustanowieniu nowego oficjalnego rekordu świata, na pierwszy plan wysuwa się pytanie: „Jak to możliwe?”. W ramach pierwszego tego rodzaju* badania spółka COROS uzyskała dostęp do danych, dzięki którym Kipchoge mógł ustanowić ów nowy rekord. Pacerem Kipchoge’a był Moses Koech wykorzystujący model PACE 2. Na początkowych 21 kilometrach ustanowił tempo otwarcia, jakiemu dorównało niewielu w historii biegania.
W ramach tego artykułu porównamy stary i nowy rekord, a także omówimy kluczowe punkty danych z biegu Mosesa Koecha. Usiądźcie wygodnie i zrelaksujcie się, a my rozłożymy dla was ten niesamowity występ na czynniki pierwsze!
Moses Koech: Pacer zespołu NN Running Team
W próbie pobicia rekordu świata Kipchoge’owi towarzyszyło dwóch pacerów z zespołu NN Running Team: Moses Koech i Noah Kipkemboi. Zadaniem Mosesa jako „pacera” było ustanowienie dla Kipchoge’a odpowiedniego tempa pozwalającego na pobicie rekordu na odcinku 21 km. Dane z treningów Mosesa jasno pokazują, że to jeden z najlepszych biegaczy na świecie, posiadający ogromne doświadczenie w tej dziedzinie. Jego najlepszy życiowy wynik — czas 1:00:00 w półmaratonie (Barcelona, 2020) — wskazuje, że Moses jest w stanie ustanowić odpowiedni międzyczas dla Kipchoge’a
Intensywność treningu
Moses kładzie duży nacisk na rozwój aerobowy. Biorąc pod uwagę jego wyniki w półmaratonie, nie jest to zaskakujące. Dane z 4 tygodni poprzedzających występ w Berlinie pokazują, że większość treningów wykonuje przy niewielkim wysiłku lub z nastawieniem na osiągnięcie konkretnego tempa progowego. Podczas maratonu elitarni sportowcy balansują na granicy swoich stref mocy tlenowej oraz tempa progowego. To właśnie taki rodzaj treningu przeprowadza maratończyk, który chce poprawić swoje wyniki.
Tempo progowe
Moses jest w stanie osiągnąć tempo progowe o zawrotnej wartości 2:48/km. Tempo progowe to takie tempo, które biegacz jest w stanie utrzymać przez 40-75 minut w zależności od ukierunkowania swojego treningu. Moses nadawał wspomniane tempo progowe Kipchoge’owi przez ponad 21 km. Tak właśnie wygląda osiąganie absolutnych granic możliwości swojego ciała!
Berlin Marathon 2022 — Analiza
Impreza Berlin Marathon 2022 przejdzie do historii jako jeden z najlepszych występów wytrzymałościowych wszech czasów. Od wyprzedzania tempa rekordu świata na pierwszych 5 km, po samotne przebiegnięcie przez Kipchoge’a finałowych 19 km. Teorie określające to, co jest możliwe dla człowieka, ulegają zmianie. Poniższe dane pokazują wysiłek wymagany do osiągnięcia rekordowego tempa, wraz z porównaniem starego (2018) oraz zestawieniem z nowym rekordem świata.
0-5 km: 14:14
Berlin 2022: Podobnie jak w przypadku wielu innych sportowców, na linii startu najlepszymi biegaczami świata zawładnęła adrenalina. Ruszając pełną parą, Moses ustanowił mocne tempo już na pierwszym kilometrze. Po szybkim osiągnięciu zamierzonego tempa można zauważyć, że tętno Mosesa wzrasta do stałego poziomu 178-180 uderzeń na minutę w ciągu pierwszych 5 km. Pierwsze 5 km zespół pokonał ze średnim tempem 2:51/km. Z perspektywy doboru tempa było ono wyjątkowo szybkie. Nie dość, że zespół szybko wyprzedził tempo rekordu świata, to jeszcze Moses nadal działał w swojej strefie progowej. Dzięki swym sprężystym krokom w miarę oddalania się od linii startu Moses osiągnął maksymalną kadencję na poziomie 214.
Stary vs. nowy rekord: 10 sekund szybciej niż tempo z 2018 r.
W 2018 r. Kipchoge pokonał 5 km w czasie 14:24. Decyzja o zwiększeniu tempa i skróceniu czasu o 10 sekund w 2022 r. była celowa. Wyścig z historią można było zacząć tylko w jeden sposób… agresywnie. Temperatura bliska 11°C (52°F) i lekki wiatr dawały idealne warunki na dobry wynik.
5-10 km: 14:09 (28:23)
Berlin 2022: Zwiększenie tempa na odcinku 5-10 km. Po osiągnięciu wyniku 2:38/km zespół nabrał rozpędu i nic nie wskazywało na to, by miał zwolnić. Choć już w nieco ograniczonym gronie — 3 pacerów i 3 zawodników — wyścig o najszybszy maraton w historii trwał nadal. Podczas tego odcinka Moses osiągnął szczytową kadencję na poziomie 191 przy średnim tempie 2:49/km. Moses działał w 100% w swojej strefie progowej i pomagał Kipchoge’owi osiągnąć tempo niezbędne do pobicia rekordu świata.
Stary vs. nowy rekord: 38 sekund szybciej niż tempo z 2018 r.
Odcinek pomiędzy 5 a 10 km miał ogromne znaczenie dla pobicia rekordu świata. W trakcie tego 5-kilometrowego odcinka zespół przekroczył rekordowy wynik o 28 sekund (5,4 sekundy/km). Moses mógł zdecydować się lekko zwolnić i pozostać przy Kipchoge’u na dłużej, lub też kontynuować bieg na granicy swojej strefy progowej i umożliwić swemu koledze osiągnięcie sukcesu. Kipchoge był jednak skoncentrowany na osiągnięciu konkretnego celu, toteż w kwestii tempa opcja była tylko jedna — szybkie.
10-15 km: 14:10 (42:33)
Berlin 2022: Mimo że oficjalne wyniki pomiaru czasu nie pokazują znaczącej różnicy na tym 5 km odcinku, to w rzeczywistości był to najszybszy odcinek, jaki zespół przebiegł tego dnia. Unikając biegu dokładnie po stycznych bądź zbiegania na bok w celu otrzymania butelek z wodą, zawodnik może przebiec dystans dłuższy niż oficjalna długość maratonu (42,195 km). Przez cały ten segment Moses utrzymywał średnie tempo 2:46/km przy kadencji na poziomie 181. Na wykresie widzimy, że tętno Mosesa powoli zaczyna się podnosić do wartości powyżej 180, co wskazuje na pierwsze oznaki zmęczenia. Moses biegnie znakomicie i kładzie fundamenty pod sukces Kipchoge’a w niedalekiej przyszłości.
Stary vs. nowy rekord: 1 minuta 5 sekund szybciej niż tempo z 2018 r. Zespół gna do przodu, a Kipchoge prezentuje się świetnie. W 2018 roku Kipchoge przekroczył piętnasty kilometr w czasie 43:38. W 2022 roku był szybszy aż o 1 minutę i 5 sekund. Choć zastosowanie metody negative split to często najlepsza taktyka, zespół NN od samego początku był skupiony na swojej misji! Moses jest głęboko w swojej strefie progowej, a Kipchoge jest tuż przy nim.
15-20 km: 14:12 (56:45)
Berlin 2022: Tempo pozostaje wysokie, a w stawce pozostało już tylko dwóch zawodników. Kipchoge nadal ma obok siebie obu swoich pacerów, którzy biegną w tempie 2:48/km. Podczas 4 segmentu Moses zaczyna lekko zmniejszać swoją kadencję. Po osiągnięciu szczytowej wartości 191 i 188 na poprzednich odcinkach, na dystansie pomiędzy 15 a 20 km udaje mu się osiągnąć wynik 186. Jest to znak, że jego nogi coraz bardziej zaczynają mu ciążyć i zaczyna polegać bardziej na długości kroku niż na jego częstotliwości. Choć kadencja lekko spada, tempo pozostaje wysokie. Występy na elitarnym poziomie często wymagają poświęceń. Bieg Mosesa to bezapelacyjnie poziom światowy, który zasługuje na uznanie.
Stary vs. nowy rekord: 1 minuta 11 sekund szybciej niż tempo z 2018 r.
Wyścig z historią trwa, a przewaga czasowa nad poprzednim rekordem rośnie. Dramatyzmu tej edycji dodaje jednak fakt, że w drodze do zwycięstwa w 2018 roku Kipchoge zdecydował się na strategię negative split. Choć zespół osiągnął zawrotne tempo, pacerzy Kipchoge’a są u progu swej wytrzymałości. Sportowcy nie mogą utrzymywać tak wysokiego tempa w nieskończoność — w końcu będą wymagali odpoczynku.
Półmaraton: 59:51
Berlin 2022: To może być najbardziej imponujący bieg w dotychczasowej karierze Mosesa. Moses, który jest już utytułowanym biegaczem, ustanowił nowy oficjalny rekord osobisty w półmaratonie podczas nadawania tempa dla Kipchoge’a. Moses pokonał trasę w czasie 59:51, osiągając średni wynik 2:49/km, lekko zbaczając ze stycznych, m.in. w celu zyskania dostępu do punktów odżywiania. Działając na granicy swoich możliwości przez cały dzień, Moses osiągnął średnie tętno 177 i maksymalne 186 uderzeń na minutę.
Stary vs. nowy rekord: 1 minuta 15 sekund szybciej niż tempo z 2018 r.
W 2018 roku Kipchoge przekroczył półmetek z czasem 1:01:06. W 2022 roku zespół rozpoczął jednak maraton w bardziej agresywny sposób, redukując czas do poziomu 59:51. Przy zapasie czasu wynoszącym 1 minutę i 15 sekund, obowiązek utrzymania tempa w drugiej połowie rywalizacji będzie spoczywał już tylko na Kipchoge’u. Jego pacerzy są już blisko granic swoich możliwości i niedługo będą musieli przerwać bieg.
20-25 km: 14:23 (1:11:08)
Berlin 2022: To ostatni segment, który Moses i Noah przebiegną wraz z Kipchogem. Ich ciała osiągnęły już kres wytrzymałości — reszta leży w rękach Kipchoge’a. Moses pokonał dystans 23,34 km, ustanawiając nowy próg (zmniejszając wynik z 2:54/km do 2:48/km) i uzyskując doskonały wynik 120% w COROS Training Hub (w ramach porównania tego biegu z poprzednimi). Wypełniając swoje zadanie jako pacer w tym rekordowym dniu, Moses pobiegł wspaniale i dał Kipchoge’owi szansę na historyczny wyczyn. Od tego momentu przebiegnięcie ostatnich 19 km w rekordowym dla świata tempie leżało już tylko w gestii najlepszego zawodnika wszech czasów.
Stary vs. nowy rekord: 1 minuta 16 sekund szybciej niż tempo z 2018 r.
Pacerzy opuścili już trasę, a Kipchoge musiał na własną rękę zapisać się w historii. Zyskawszy tylko 1 sekundę w stosunku do poprzedniego rekordowego tempa, ma przed sobą nie lada zadanie. W maratonie z 2018 roku Kipchoge zastosował strategię negative split, a w 2022 roku jego zadaniem jest nie oddać zyskanych 76 sekund na ostatnich 17 km (4,47 sekundy/km). Mimo iż wygląda to na spory zapas czasu, 17 km to całkiem spory dystans do przebiegnięcia w pojedynkę.
25-30 km: 14:32 (1:25:40)
Berlin 2022: Jak już wcześniej wspomniano, organizm ludzki może działać na progu wytrzymałości tylko przez pewien czas, a później wymaga odpoczynku. Ze względu na wytwarzanie się kwasu mlekowego i inne czynniki fizjologiczne, w przypadku elitarnych sportowców najlepszym rozwiązaniem jest przebiegnięcie trasy maratonu przy utrzymaniu mocy tlenowej (zawodnicy kończący bieg w czasie poniżej 3 godzin). Choć nie znamy konkretnych wartości liczbowych stojących za danymi Kipchoge’a, możemy domyślać się, że podczas biegu zbliżył się do swojego progu, ale nie przekroczył go. Czy tempo od początku było zbyt szybkie? Czy przekroczył swój próg na zbyt długo? Odpowiedzi na te pytania poznamy dość szybko, gdyż ostatnie 17 km Kipchoge przebiegnie w pojedynkę.
Stary vs. nowy rekord: 1 minuta 5 sekund szybciej niż tempo z 2018 r.
Po raz pierwszy podczas wyścigu Kipchoge stracił czas w konkretnym segmencie. Na przestrzeni ostatnich 5 km maratończyk stracił 9 sekund. Choć zwalnia, to wciąż daleko mu do przekroczenia granicy 4,47 sekundy/km, które miał w zapasie. Kipchoge pędzi naprzód, pozostawiając drugiego najszybszego konkurenta w tyle. Przez następne 35 minut Kipchoge będzie walczył już tylko z czasem.
30-35 km: 14:30 (1:40:10)
Berlin 2022: Trwa jeden z najlepszych występów wytrzymałościowych wszech czasów. Kipchoge przebiega kolejne 5 km w nieco szybszym tempie niż dotychczas. Trzyma stabilne tempo 2:53-2:55/km, choć nie dorównuje temu, które osiągnął w 2018 roku podczas swojego negative splitu. Pomimo rozpoczęcia wyścigu w tempie bliskim 2:40, zawodnik nadal nie daje za wygraną! Kipchoge w dalszym ciągu utrzymuje mocną kadencję i jest w pełni skupiony na swoim zadaniu.
Stary vs. nowy rekord: N/A
W 2018 roku nie dokonano oficjalnego pomiaru czasu na 35 km. Możemy przypuszczać, że Kipchoge nadal traci czas, ale już nie w tak dużych ilościach. Zawodnik utrzymuje rekordowe tempo, a meta jest już coraz bliżej.
35-40 km: 14:43 (1:54:53)
Berlin 2022: Warto zastanowić się, co w tym momencie przechodzi przez myśl Kipchoge’owi. Rekord jest w zasięgu ręki, jednak bez wątpienia jest to bolesne doświadczenie. Zwolniwszy do tempa 2:57/km, maratończyk biegnie teraz mniej więcej o 6-8 sekund wolniej na kilometr od swojego tempa startowego. W pogoni za rekordem świata trzeba postawić wszystko na jedną kartę. To, czego byliśmy świadkami między 35 a 40 kilometrem to pokaz czystej determinacji. Zmagając się z bólem, Kipchoge zwalnia, ale to przecież on jest najlepszym zawodnikiem wszech czasów. Ten rekord należy do niego.
Stary vs. nowy rekord: 39 sekund szybciej niż tempo z 2018 r.
Kipchoge posiada zapas czasu wynoszący 39 sekund. Do taśmy pozostało 2,195 kilometra. W 2018 roku Kipchoge zmierzał do mety szybko, bo wówczas wiedział już, że ma rekord w zasięgu ręki. Teraz chodzi jednak o obronę swego dawnego osiągnięcia i ustanowienie nowego rekordu wszech czasów. Tłum wiwatuje, emocje są duże. Od historycznego osiągnięcia dzieli Kipchoge’a już tylko 2,195 km.
40-42,195 km: 6:16 (2:01:09)
Nowy rekord świata: Kipchoge pobija rekord! 2:01:09
Dnia 25.09.2022 roku w Berlinie miał miejsce najlepszy występ maratoński w historii. Otoczony przez zespół wyjątkowych trenerów, pracowników i kolegów z drużyny Eliud Kipchoge pokonał trasę wyścigu w czasie 2:01:09. Podczas naszej wieloletniej pracy w COROS byliśmy świadkami wielu niesamowitych osiągnięć, ale nigdy dotąd nie widzieliśmy, jak osoby i całe zespoły przesuwają granice swojej wytrzymałości tak daleko, jak miało to miejsce dziś. Był to ważny dzień w historii sportów wytrzymałościowych, a my wciąż odkrywamy, do czego tak naprawdę zdolny jest człowiek.
Podsumowanie
W ramach swych treningów w najlepszym środowisku zespołowym na świecie, biegacze NN Running Team skupiają się na wszystkich istotnych kwestiach sportowej wydajności. Obejmuje to elementy takie jak specyfika treningu, dobór tempa, motywacja itp. Każdy biegacz, który czerpie inspirację i motywację z ich wyników, również możesz skupić się na tych elementach dzięki narzędziom treningowym COROS. Pragniemy serdecznie pogratulować całemu zespołowi NN Running Team tego wspaniałego osiągnięcia, które jeszcze bardziej umacnia naszą pasję do odkrywania perfekcji!