Marka COROS jest kojarzona ze świetną baterią, niezawodnością oraz dokładnym pomiarem. Istnieją jednak ograniczenia technologii, które stanowią wyzwanie dla kontroli treningu. Naprzeciw tym wyzwaniom wychodzi nowy produkt – POD 2, czyli czujnik mocowany na odzieży lub obuwiu, który dokonuje precyzyjnych pomiarów parametrów biegowych.

Nowoczesne zegarki biegowe coraz lepiej pomagają sportowcom w monitorowaniu wysiłku, jednakże istnieją pewne obiektywne ograniczenia, które utrudniają precyzyjny pomiar – technologia GPS pozwala na ustalenie położenia z dokładnością do kilku, kilkunastu metrów, a pomiar dodatkowo utrudniają wysokie budynki czy drzewa, w pewnych sytuacjach GPS może nie dawać idealnie dokładnej informacji. GPS nie zadziała również pod dachem w treningu na bieżni mechanicznej, a przy nagłych zmianach tempa np. w trakcie sesji krótkich interwałów zegarek poda tempo chwilowe z pewnym opóźnieniem.

Rozwiązaniem są czujniki typu „POD”, które działają na zasadzie akcelerometru i są mocowane na bucie lub na spodenkach. Nowy POD 2 marki COROS pozwala na uzyskanie dokładnego pomiaru w lesie bądź w górach, w „miejskiej dżungli”, na bieżni mechanicznej, a także przy nagłych zmianach tempa.

fot. COROS , Artykuł “POPRAW SWOJE WYNIKI SPORTOWE – TRENUJ Z COROS POD 2”

Jak zwykle produkty COROS są bardzo łatwe w obsłudze i przyjazne dla użytkownika, wystarczy zeskanować kod QR lub wyszukać urządzenie w aklikacji na telefonie i sprzęt jest gotowy do działania. Urządzenie umieszcza się w klipsie do spodenek/pasa biegowego lub w klipsie do buta, oba trzymają świetnie i są bardzo lekkie. Zestaw wraz ze stacją do ładowania mieści się w gustownym pudełku.

POD 2 umieszczony na wysokości pasa pozwala uzyskać informacje o tzw. dynamice biegu, tzn. czas kontaktu z podłożem, wysokość oscylacji pionowych i rozłożenie pracy między lewą i prawą nogę. Potrafią one pomóc w pracy nad techniką biegu.

Równocześnie COROS wprowadza nowy parametr, tzw. Effort Pace, czyli tempo biegu skorygowane o dodatkowe czynniki: ogólne, takie jak nachylenie terenu, ale także indywidualne, kalkulowane na podstawie całej dostępnej historii naszych treningów przez kombajn treningowy Training Hub. Aplikacja analizuje, jak radzimy sobie w określonych warunkach pogodowych czy wysokości n.p.m. i potrafi np. dostosować zadane tempo treningu do określonych warunków.

fot. COROS , Artykuł “POPRAW SWOJE WYNIKI SPORTOWE – TRENUJ Z COROS POD 2”

POD 2 – dla kogo to sprzęt?

POD 2 to gadżet dla biegaczy, którzy chcą uzyskać jak najdokładniejsze wskazania podczas treningu i skorzystać z maksymalnej ilości danych pomiarowych oraz ustrzec się przed takimi sytuacjami jak zgubienie sygnału GPS np. pod mostem czy wiaduktem lub opóźnienie tempa chwilowego w kluczowych treningach. Dodatkowo dzięki aplikacji treningowej dane historyczne służą do kalkulacji zindywidualizowanego Effort Pace, czyli tempa skorygowanego o szereg czynników, które mogą zaważyć na treningu np. w upalny, wilgotny dzień.

POD to przydatne narzędzie dla tych użytkowników, którzy pragną zebrać jak najwięcej precyzyjnych danych pomiarowych dla optymalnej kontroli treningu. Analiza takich pomiarów z pomoże w skorygowaniu błędów, które wcześniej nie zostały wykryte. I choć POD 2 za nas nie wykona treningu, właściwa interpretacja danych, których dostarcza może nam pomóc w tym, by kolejne treningi były jak najbardziej efektywne i przyjemne.

Autor: Jakub Krause

Kategoria: Artykuły • 4 stycznia 2023
© Raven Sport Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.