Aby śledzić zaawansowane parametry biegu, konieczne jest sparowanie czujnika biegowego COROS POD (Performance Optimization Device) z zegarkiem lub aplikacją COROS.  

Efektywność biegu (Running Efficiency)

Efektywność biegu zakłada bieganie w najbardziej efektywny sposób i utratę jak najmniejszej ilości energii. Jest to stosunek prędkości do współczynnika waga/moc i jest ważnym czynnikiem, który mierzyć ekonomiczność biegu. Gdy zwiększa się prędkość, a spada używana do biegu moc, sprawność biegowa rośnie. Oznacza to, że efektywność biegu poprawia się, gdy prędkość wzrasta szybciej niż używana do biegu moc. Z drugiej strony, jeżeli używana moc wzrasta bez oznak wzrostu prędkości, efektywność biegu spada z powodu nieodpowiedniego użycia mocy.

Wprowadź dane o swojej wadze do aplikacji COROS (Profil > Ustawienia profilu > Waga), aby uzyskać prawidłowe dane o efektywności biegu. 

Strefa efektywność biegu (wartości nie są wyrażone w %)

Strefa 1: < 90

Strefa 2: 90-110

Strefa 3: >110

Moc biegu (Running Power)

Doskonała: >110

Lepsza: 100-110

Dobra: 90-100

Średnia: 80-90

Słaba: 70-80

Moc biegu to współczynnik wysiłku użytego do biegania. Podczas biegania organizm zużywa więcej energii niż podczas chodzenia, nawet gdy odległość jest taka sama, ponieważ czas na pokonanie tej odległości jest krótszy, a prędkość większa. Do obliczania używanej mocy brana pod uwagę jest prędkość, waga i inne dane. Bieganie pod górę wymaga więcej mocy niż bieganie po terenie płaskim w takim samym tempie. Dane o mocy biegowej pomogą Ci w ocenie intensywności treningu w czasie rzeczywistym. Moc biegowa jest doskonałym narzędziem do pomiaru treningu, uzupełniając dane o tętnie i innych parametrach.

Analiza mocy biegowej (Running Power Analysis)

Podczas biegania wykonywane są ruchy wielokierunkowe. Moc, czyli energia jest wykorzystywana do wykonywania ruchów poziomych, pionowych i bocznych.

  • Procent mocy zużytej na ruchy poziome (horizontal), wskazuje ilość energii/mocy zużytej do przemieszczania ciała naprzód i jest czynnikiem najbardziej krytycznym w tym pomiarze. Gdy efektywność biegu jest utrzymywana na poziomie ok. 100, to procent mocy zużytej na ruchy poziome może sięgać 80% u najlepszych zawodowych biegaczy i 70% u biegaczy zaawansowanych. Jednakże, jeśli procent mocy zużytej na ruchy poziome jest wysoki, a efektywność biegu maleje, to przyczyną są najprawdopodobniej częste ruchy do przodu i do tyłu, takie jakie mają miejsce przy zwalnianiu i zatrzymywaniu.
  • Procent mocy zużytej na ruchy pionowe (vertical) wskazuje ilość energii/mocy zużytej do poruszania ciała w górę i w dół. Gdy wartość procentowa mocy na ruchy pionowe wzrasta, to znaczy że dużo energii zużywane jest do poruszania ciała w górę. Siła mięśni w dolnej części ciała ma silny wpływ na ten parametr. Biegacze rekreacyjni będą mieli odczyt tej wartości w granicach 30%, a biegacze zaawansowani / profesjonalni uzyskają nawet 20%.
  • Procent mocy zużytej na ruchy boczne (lateral) wskazuje ilość energii zużytej na skrętne ruchy ciała (w lewo i w prawo). Gdy wartość procentowa mocy na ruchy boczne wzrasta, to znaczy że dużo energii zużywane jest do podczas poruszania ciała na boki. Średni odczyt tego parametru to 5% i powinien być on najniższy spośród tych trzech kierunkowych parametrów zużywanej mocy. Biegacze z silnymi mięśniami posturalnymi (głębokimi) potrafią utrzymać ten odczyt poniżej 3%. Siła mięśni posturalnych i stabilność tułowia mają duży wpływ na ten parametr.

Czas kontaktu z podłożem (Ground Time)

Doskonały: < 210 ms

Lepszy: 210-240ms

Dobry: 240-270ms

Średni: 270-300ms

Słaby: >300ms

Czas kontaktu z podłożem mierzy ilość czasu, w jakim każda ze stóp pozostaje w kontakcie z podłożem. Zaawansowani biegacze mają zazwyczaj krótszy kontaktu stóp z podłożem. U najlepszych z nich, ten parametr może być tak niski jak 180ms.

Bilans czasu kontaktu z podłożem stopy lewej / prawej (Left/Right Balance)

Pomarańczowy: >L 51.5 – Zdecydowanie dłuższy czas kontaktu stopy lewej

Żółty: L 50.6-L 51.5 – Nieco dłuższy czas kontaktu stopy lewej

Zielony: L 50.5-R 50.5 – Zrównoważony czas kontaktu stopy lewej/prawej

Żółty: R 50.6-R 51.5 – Nieco dłuższy czas kontaktu stopy prawej

Pomarańczowy: >R 51.5 – Zdecydowanie dłuższy czas kontaktu stopy prawej

Bilans czasu kontaktu z podłożem stopy lewej/prawej podaje wartość procentową kontaktu z podłożem dla każdej ze stóp. Bieg po bieżni i biegi typu ‘trail’ mogą charakteryzować się odczytem poza pożądaną strefą zieloną. Jeżeli wartość, któregoś z odczytów przekracza 55, może wzrosnąć ryzyko urazu.

Współczynnik kroku (Stride Ratio)

Świetny: < 6%

Lepszy: 6-8%

Dobry: 8-10%

Średni: 10-12%

Słaby: >12%

Współczynnik kroku może pomóc w mierzeniu efektywności biegu. Jest to stosunek wysokości wykonywanego kroku do jego długości. Gdy długość kroku jest większa, a wysokość kroku mniejsza, to ilość energii zużytej na ruchy pionie zmniejsza się, a bieg uważany jest za bardziej efektywny. Współczynnik kroku u zaawansowanych biegaczy może być niższy niż 6%.

Wysokość kroku (Stride Height)

Doskonała: < 5cm

Lepsza: 5-8cm

Dobra: 8-12cm

Średnia: 12-15cm

Słaba: >15cm

Wysokość kroku to wielkość mówiąca o odległości, którą pokonuje Twoje ciało w pionie przy każdym kroku. Mała wysokość kroku wskazuje, że zużywasz mniej energii na ruch w górę i w dół. Zmęczenie i nieprawidłowa technika biegu mogą powodować, że wysokość kroku będzie większa.

Długość kroku (Stride Length)

Długość kroku to odległość mierzona od pięty do pięty po wykonaniu dwóch kroków. Jest to ważny czynnik do oceny formy i techniki biegowej. Średnia długość kroku człowieka dorosłego wynosi 65 cm podczas chodzenia i 90-150 cm podczas biegu. Wielu biegaczy wydłuża krok wierząc, że pozwoli to na zwiększenie prędkości. Jednak wiąże się to ze zwiększeniem ryzyka urazów mięśni i kolan. Bardzo ważne jest, aby odkryć długość kroku, która odpowiada Ci najbardziej podczas treningu i zawodów. Pomogą Ci w tym zaawansowane parametry biegu mierzone przez czujnik biegowy COROS POD.

22 lutego 2021

Tak piszą o naszych zegarkach

Bieganie Uskrzydla

"Ultraniska waga, szereg nowych funkcjonalności względem pierwotnej wersji oraz atrakcyjna cena."
"The Coros Apex Packs Advanced Features and a Massive Battery"

Marcin Świerc

"Dostajesz sprzęt, który nie tylko sprawdzi się w każdych warunkach, ale też wytrwa z Tobą najtrudniejsze wyzwania i pomoże Ci stać się lepszym sportowcem."

Dominika Stelmach

"GENIALNA wytrzymałość baterii. Przy moim zapominalstwie to błogosławieństwo."
Wysyłka w 24H!
Pomoc przy zakupie
bezpieczne płatności
© Raven Sport Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.